Forum Fanów Nicka Cave'a

I was the baddest Johnny in the apple cart


#1 2006-10-16 10:23:02

wilq

The Good Son

Zarejestrowany: 2006-08-20
Posty: 32

Cave - szokujące przeżycie - dlaczego on?

Dlaczego właśnie Nick Cave, a nie ktoś inny? Moje pierwsze przeżycie, które o tym zadecydowało to teledysk do "Weeping song". Będąc zafascynowanym wtedy punkiem i grunge'm oraz innymi pokrewnymi rzeczami jak tylko ujrzałem tą pieśń i tekst to spadłem z krzesła. Potem utwierdziło mnie, że to trafny wybór wyszperanie "Mercy seat" i tak to się zaczęło. Potem były mroczne dzieje w moim życiu, w które idealnie wpasowywała się ta muzyka - no i z przerwami do dziś jestem pogrązony w mniejszym lub większym mroku, który idealnie wydobywa Jego muzyka. Świetnie jest wrócić do domu po pracy, wziąść do ręki lampkę wina (wraz z butelką) i pogrążyć się w tych obłędnych dźwiękach i tekstach.
Zgodnie z sugestią "Caspenara" założyłem ten wątek by ożywić trochę forum. Jeśli ktoś chciałby podzielić się jak się zaczęła jego przygoda z Nickiem, czy też innym przeżyciem z nim związanym to zapraszam

Offline

 

#2 2006-10-16 17:55:07

agnieszka

Nobody's Baby Now

6191044
Skąd: wrocław
Zarejestrowany: 2006-09-07
Posty: 12

Re: Cave - szokujące przeżycie - dlaczego on?

miałam jakieś 10 latek, kiedy w mojej klasie toczyła się walka muzycznych idoli - kelly family kontra backstreet boys.. wiedziałam że nie takiego brzmienia mi trzeba mając dużo wolnego czasu, jak to w podstawówce, po szkole oglądałam jakiś muzyczny program.. leciało 'where the wild roses grow'.. to było to pierwsze wrażenie - ten facet ma niesamowity głos..i było w tym Coś.. to było takie..ogarniające.. po jakimś czasie dzięki jako takiej znajomości angielskiego zrozumiałam trochę tekst.. słuchałam kasety z piosenką nagraną z telewizji, po dłuższym czasie zdobyłam skądś 'the boatman's call'.. i już nie było odwrotu od tamtego czasu zmieniałam 'poboczny' gust muzyczny (myslovitz, rammstein, sum 41, pidżamka..) ale 'główny' jest wciąż taki sam.. i tak już mi zostanie..

Offline

 

#3 2006-10-17 05:31:45

reddie

Administrator

1012600
Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2006-06-14
Posty: 169
WWW

Re: Cave - szokujące przeżycie - dlaczego on?

Ja trafiłam na Cave'a dzięki "Oślicy", chyba w roku 1996. Więc tak: najpierw dzięki koledze z klasy, sięgnęłam po Oślicę. Potem ten sam kolega, wiedząc o moich upodobaniach muzycznych, przyniósł mi próbkę TBP. A ponieważ, co oczywiste, zakochałam się w tej muzyce, ów kolega zapoznawał mnie sukcesywnie z twórczością Cave'a, tak wczesną jak i późniejszą. Później był pewien czas przerwy, kiedy to Nick zszedł troszkę na dalszy plan, lecz wciąż był ważny. No i w tym roku właśnie nastąpiła reaktywacja. Usłyszałam gdzieś przypadkowo (chyba w autobusie...) "Babe, You Turn Me On" i uderzyło to we właściwą strunę (trudno powiedzieć dlaczego). I wpadłam po uszy/nie ma już odwrotu/itp. Dlaczego? Kombinacja głosu Cave'a, tekstów, warstwy muzycznej, jak również jego osobowości i stylu oraz wielce specyficznego klimatu twórczości (mroczno-ironicznego oraz z drugiej strony lirycznego do granic możliwości i niekiedy ocierającego się o kicz, szczególnie w aspekcie wizualnym, choć nigdy nie pozbawionego niepowtarzalności i elegancji) - otóż taka kombinacja po prostu unosi duszę. Cave ma coś do przekazania i potrafi to przekazać. Jest Artystą. Dlatego.


To write allowed me direct access to my imagination, to inspiration and ultimately to God. I found through the use of language, that I wrote god into existence. Language became the blanket that I threw over the invisible man, that gave him shape and form. Actualising of God through the medium of the love song remains my prime motivation as an artist./Nick's love song lecture

Offline

 

#4 2006-10-21 19:27:07

wilq

The Good Son

Zarejestrowany: 2006-08-20
Posty: 32

Re: Cave - szokujące przeżycie - dlaczego on?

Jak widzę, wszystkich Nas spaja przypadek. Ciężko "dokopać" się do jego twórczości. Ktoś kiedyś słyszał itp. Ja sam jadąc na koncert miałem problem ze znalezieniem osób spośród znajomych, które się wybiarają - były i takie co pierwszy raz słyszały to nazwisko ode mnie Drugim "magnesem" do jego twórczości jest pokręcony życiorys Cave. Wiem, ze śpiewając swoje teksty, wie o czym śpiewa i jest to autentyczne

Offline

 

#5 2006-10-24 21:58:46

agnieszka

Nobody's Baby Now

6191044
Skąd: wrocław
Zarejestrowany: 2006-09-07
Posty: 12

Re: Cave - szokujące przeżycie - dlaczego on?

nie wszystkim jest dane poznanie jego twórczości.. wśród moich znajomych jest trochę osób które uwielbiają Nicka, część zna go 'ze słyszenia' a niektórzy wcale.. może dlatego że jednak gdzieś wokół mnie kręcą się namiętni fani, jakoś nie odczułam, że jest go 'mało' w mediach.. z resztą, wydaje mnie się że krąg odbiorców twórczości pana Cave jest dość specyficzny.. to nie są muzyka/filmy/książki dla każdego, nie wszystkim może się podobać, nie są to utwory dla 'masy'.. może ten brak promocji wynika właśnie z tej specyficzności..? słyszałam kiedyś, że ktoś pracował z jakimś Australijczykiem i kiedy w radiu puszczono piosenkę Cave'a owy Australijczyk załamanym głosem powiedział 'błagam, wyłączcie to..' co za dużo to nie zdrowo..?

Offline

 

#6 2006-12-11 15:53:06

ewa_emmerich

Sunday's Slave

Zarejestrowany: 2006-12-10
Posty: 3

Re: Cave - szokujące przeżycie - dlaczego on?

na moje Nick to artysta tylko dla specyficznych charakterów.. nie można wymagać od większości populacji fascynacji śmiercią, mrokiem i obsesyjną miłością.. my jesteśmy w tej niewielkiej grupce "wybranych", którzy są w stanie strawić jego twórczość i się w niej zasmakować..

Offline

 

#7 2007-07-03 16:26:32

wilq

The Good Son

Zarejestrowany: 2006-08-20
Posty: 32

Re: Cave - szokujące przeżycie - dlaczego on?

Wybranych - przegranych. Umiemy płonąć na stosie emocji - tylko tyle i aż tyle

Offline

 

#8 2007-10-22 23:20:39

lavigna

Sunday's Slave

Zarejestrowany: 2007-10-22
Posty: 6

Re: Cave - szokujące przeżycie - dlaczego on?

Witam! jestem nowa na forum. trafiłam tu przez przypadek. szukając w necie info o nicku znalazłam to forum i postanowiłam się zarejestrować. szkoda że tak mało ludzi odwiedza to forum.
A dlaczego Nick Cave? Po części zbieg okoliczności, a może przeznaczenie...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl